Wulwodynia, czyli uogólniony, przewlekły ból okolic wejścia pochwy, krocza lub cewki moczowej odczuwany bez zewnętrznych przyczyn dotyka ok. 7% kobiet, zaś wulwodynia prowokowana (pojawiająca się podczas stosunku seksualnego) dotyczy już ponad 30% kobiet.
Co zrobić gdy pojawia się ból?
Diagnostykę warto rozpocząć od wyeliminowania przyczyn somatycznych. W tym celu należy odwiedzić lekarza ginekologa i/lub fizjoterapeutkę uroginekologiczną. Gdy wiemy już, że przyczyna bólu nie leży po stronie fizycznej, tzn. nie jest skutkiem np. infekcji lub wynikiem naszej anatomii, warto zgłosić się o pomoc do seksuologa.
Jakie mogą być psychogenne przyczyny bólu?
Do prawidłowego ustalenia psychogennych przyczyn bólu niezbędny jest specjalistyczny wywiad, przeprowadzony podczas pierwszych wizyt u seksuologa. Wśród przykładowych przyczyn może pojawić się np. niewłaściwy, negatywny obraz własnego ciała, depresja, reakcja na przeżyte traumy, lęk, niesprzyjające przekonania dotyczące seksualności czy też relacja z partnerem.
Jak wulwodynia wpływa na codzienne funkcjonowanie?
Wulwodynia poza somatycznymi skutkami, o których mowa powyżej, może negatywnie wpływać na naszą samoocenę. Lęk przed bólem często skutkuje próbą unikania stosunków seksualnych, brakiem satysfakcji ze współżycia oraz może mieć pośredni wpływ na relację z naszym partnerem/partnerką.
Jeżeli zauważasz u siebie te objawy, nie bój się sięgnąć po pomoc. W Poradni Sentire zapewniamy kompleksową pomoc w leczeniu wulwodynii. Możesz skorzystać zarówno ze wsparcia seksuologa, jak i urofizjoterapeutki. Leczenie tego typu schorzeń powinno być prowadzone przez kilku specjalistów, najlepiej współpracujących ze sobą. Dzięki temu można szybciej dotrzeć do źródła problemu, a pacjentka może doświadczyć upragnionej ulgi.
Zapisy na wizyty prowadzimy przez formularz, przypisany do każdej z naszych specjalistek. Zajrzyj tutaj i wybierz osobę, do której chcesz się umówić.