Holistyczne podejście. Dlaczego tworzymy interdyscyplinarny zespół w Poradni Sentire?

Słowo “holistyczny” jest w ostatnim czasie bardzo popularne. Oznacza ono spojrzenie całościowe. W przypadku pracy z człowiekiem obejmuje zajęcie się nim, uwzględniając różne obszary jego funkcjonowania, a więc psychikę, duchowość i ciało. Dlaczego jest to tak ważne z perspektywy zespołu Poradni Sentire? Ponieważ każda osoba jest całością. Każdy z nas funkcjonuje w różnych wymiarach, jednak takie dzielenie na części wydaje się czymś nienaturalnym. Gdy idziemy do lekarza, nie zaprowadzamy tam samego ciała, ale jesteśmy tam również z naszą historią, doświadczeniem, systemem wartości itd. Kiedy siadamy u psychoterapeuty, jesteśmy tam nadal cali, nie posyłamy do niego samej psychiki. To co psychiczne mieszka w naszym ciele, a nasze ciała mieszczą o wiele więcej niż sumę narządów. Te wszystkie obszary uwzględniamy w pracy z drugą osobą, niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy.

 

Pracując psychoterapeutycznie wiemy o tym, jak ważne jest ciało. Ono również żywo reaguje w odpowiedzi na to, co przeżywamy lub czego doświadczamy. To ono magazynuje naszą pamięć, odruchy, wyraża lub zatrzymuje. Pracując z ciałem nie pomijamy faktu, że historia czy objaw tego ciała jest nierozerwalnie związana przyczynowo-skutkowo również z naszymi emocjami i czuciem. 

 

W Poradni Sentire ważna jest także współpraca interdyscyplinarna w zespole. Nie poprzestajemy na tym, że indywidualnie pracujemy z daną osobą nad objawem czy tematem, z którym do nas przychodzi. Cenimy sobie możliwość wymiany perspektyw między specjalistkami zajmującymi się bazowo określonym obszarem zdrowia. Dlatego za zgodą naszych pacjentów rozmawiamy ze sobą, konsultujemy się, aby wypracować najlepsze możliwe plany terapeutyczne dla osoby, która zgłasza się do nas z prośbą o pomoc. Nierzadko zachęcamy pacjentów będących w psychoterapii do konsultacji fizjoterapeutycznej czy masażu, aby pobudzić ciało, posłuchać go i zaopiekować. Podobnie w drugą stronę, gdy przychodzi osoba z trudnością w ciele, zachęcamy do przyjrzenia się emocjom, relacjom, w tym relacji ze sobą.

 

Pracując w taki sposób mamy przekonanie, że dajemy naszym pacjentom możliwie najlepsze warunki do poprawy satysfakcji w różnych obszarach życia, ale także do zintegrowania się, czucia i bycia bliżej siebie z czułością.

 

Autor: Magdalena Ogieniewska-Małecka