Zaburzenie hiperkinetyczne lub Zespół nadpobudliwości psychoruchowej to znane pod zwyczajową nazwą ADHD zaburzenie neurorozwojowe. Do tej pory uważano, że problem dotyczy 2% dorosłych, natomiast obecnie szacuje się, że ADHD może dotykać aż 10% społeczeństwa.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy z nas zna osobę borykającą się z problemami deficytu uwagi, bądź sama ma z tym problemem. Jak rozpoznać czy jest się po prostu osobą bardzo ekspresyjną, czy może ma się niezdiagnozowane ADHD? Kiedy udać się po pomoc?
Aby postawić diagnozę ADHD należy wykazać, że osoba doświadczała jego objawów już w dzieciństwie. Jeśli nie pamiętamy szczegółów z naszego zachowania lub czujemy się w tym nieobiektywni, możemy zapytać bliskich, jakim dzieckiem byliśmy. Jeśli nie jest Ci obce określenie “zdolny, ale leniwy”, zastanów się, co było tego przyczyną. Może zmagasz się z problemami z zaśnięciem wynikającymi z Hyper-focus, czyli intensywnymi, natrętnymi i zupełnie błahymi myślami. Osoby z bliskiego otoczenia skarżą się na Twoje zapominalstwo, rozgadanie i ciągle przerywanie ich wypowiedzi? Może sam/sama męczysz się ze swoim niepamiętaniem, przez co prowadzisz cztery kalendarze i stosujesz szereg przypominajek, żeby tylko kolejny raz nie wracać do domu po zostawione klucze, dokumenty, telefon… To jest dobry moment, żeby zastanowić się nad wizytą u psychologa lub konsultacją psychiatryczną.
Jeżeli zaś jesteś bliskim osoby z zaburzeniem hiperkinetycznym wiesz, że ta relacja może być czasem wyzwaniem. W takiej sytuacji również możesz poszukać wsparcia psychoterapeuty.
Leczenie ADHD to najczęściej leczenie farmakologiczne połączone z psychoedukacją, a później także z psychoterapią, najczęściej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Leczenie należy dostosować do potrzeb i możliwości osoby, ale to co warto zrobić, niezależnie od tego, czy problem dotyczy nas bezpośrednio, to poznać specyfikę tego zaburzenia i sposoby na dobre oraz harmonijne funkcjonowanie z osobami z ADHD.
Bo czy istnieje lepszy dyrektor kreatywny od tego, który jest zaangażowany i spontaniczny? Najlepszy ratownik medyczny to ten, który potrafi szybko podejmować decyzje i działać. Dobrym rozwiązaniem będzie dostrzeżenie zalet ADHD i jak najlepsze ich wykorzystanie.
Autorzy:
Blanka Bochenek
mgr Magdalena Ogieniewska-Małecka