Okres ciąży jest wyjątkowym czasem przygotowania się kobiety do rozpoczęcia nowej roli w jej życiu oraz przyjęcia na świat nowego człowieka. Jest to czas pełen radości, oczekiwania, który może wiązać się również z pewnymi trudnościami.
Zmiany w organizmie kobiety zachodzące podczas ciąży
Jedną z zauważalnych cech towarzyszących ciąży jest przybieranie na wadze. Literatura podaje, że kobieta powinna zwiększyć swoja masę od 12-16 kg przez 9 miesięcy. Zdarza się, że poprzez jedzenie ZA dwoje zamiast DLA dwojga, tych kilogramów nadprogramowych jest więcej. Co za tym idzie pojawiają się problemy z: obrzękami w okolicach stawów, bólem przeciążeniowym lędźwi, problemy z trawieniem oraz mogą pojawiać się liczne rozstępy.
Rosnący brzuch zmienia środek ciężkości ciała. Bardzo często wiąże się to z przybieraniem nieprawidłowej postawy. Serce młodej mamy przyspiesza o ok. 40%. Układ krążenia jest połączony z układem oddechowym, dlatego również i jego praca zostaje w tym czasie zwiększona. Efektem odczuwalnym przez kobiety ciężarne jest uczucie szybszego męczenia się i zadyszki.
Warto wspomnieć jeszcze o szalejący hormonach. Myślę, że każda z kobiet odczuwa wahania nastroju w trakcie zmian w jej cyklu menstruacyjnym. Ciąża to uczucie często jeszcze bardziej wzmaga, a nic lepiej nie wpływa na produkcję hormonów szczęścia, jak aktywność fizyczna.
Co daje aktywność fizyczna kobiecie w ciąży?
Poprawę nastroju,
Zwiększa wydolność organizmu,
Poprawia ukrwienie,
Uczy prawidłowego oddechu,
Przygotowuje fizycznie do porodu,
Wpływa na prawidłowe przybieranie masy ciała,
Wzmacnia mięśnie dna miednicy i zapobiega urazom krocza podczas porodu.
Czy są jakieś przeciwskazania do rozpoczęcia fizjoterapii?
Najlepszym czasem, w którym można rozpocząć fizjoterapię w ciąży jest 2. trymestr. Pierwsze trzy miesiące są ważnym okresem dla dziecka i nie powinno się rozpoczynać w tym czasie nowej aktywności fizycznej, ani terapii.
Ważną kwestią jest otrzymanie zgody od lekarza prowadzącego ciążę, ponieważ to on zna najlepiej jej przebieg i stan zdrowia matki i dziecka.
Jeżeli jesteś w ciąży i towarzyszą Ci jakieś dolegliwości bólowe, albo chciałabyś rozpocząć aktywność fizyczną i nie wiesz od czego zacząć, serdecznie zapraszam na konsultacje. Pomogę Ci w tym, aby czas ciąży był błogosławionym czasem (czyli szczęśliwym) i aby ciąża nie ciążyła!
mgr fizjoterapii Anna Sidor