Święta to magiczny czas, pełen radości, spotkań z bliskimi i pysznego jedzenia. Niestety, często towarzyszy mu także rozdrażnienie, niepokój i stres. W tym okresie szczególnie jesteśmy narażeni na działanie różnych zdarzeń, bodźców, które “wyrzucają” nas poza naturalny stan równowagi wewnętrznej, nazywany homeostazą*. Przede wszystkim dni są krótkie i wypełnione zadaniami, jest zimno i ciemno. Dochodzi więcej obowiązków — kupowanie prezentów, porządki, przygotowywanie potraw. Rodzinne spotkania już same w sobie dla wielu osób stanowią największe wyzwanie i w efekcie prowadzą do reakcji stresowych. W konsekwencji podwyższonego poziomu stresu, parametry fizjologiczne, takie jak tętno, oddech, myślenie, zostają zaburzone. Mogą pojawić się napięcia w ciele: bóle głowy, karku, pleców. W tym czasie możemy czuć się bardziej niż zwykle zmęczeni, rozdrażnieni, poirytowani, ociężali oraz nerwowo reagować na otoczenie. Do tego, na skutek jedzeniowej dyspensy, zalegania przy stole i braku odpowiedniej dawki ruchu, często towarzyszą nam problemy żołądkowe, niestrawność.
W obliczu świątecznego zamieszania warto sięgnąć po narzędzia, które pomogą nam odzyskać równowagę. Jednym z nich jest joga – praktyka, która nie tylko wzmacnia ciało i poprawia jego mobilność, ale także przywraca wewnętrzny spokój, harmonizuje ciało i umysł, łagodzi napięcia, uczy dystansu do spraw błahych oraz większego zrozumienia i życzliwości dla innych.
ODDECH. Pierwszym krokiem w powrocie do równowagi jest skoncentrowanie się na oddechu. Świadome, głębokie oddychanie działa jak balsam dla naszego układu nerwowego. Gdziekolwiek jesteś, zatrzymaj się, weź głęboki i spokojny wdech. Jeśli masz chwilę, zacznij delikatnie wydłużać wdech i wydech, niech będę tej samej długości. Możesz zrobić np. 5-10 rund utrzymując wydłużony oddech. Możesz też skorzystać z innych technik oddechowych, takich jak “nadi shodhana” (oddychanie naprzemiennie), czy “ujjayi” (oddychanie z dźwiękiem), aby uspokoić umysł i zredukować napięcia.
MEDYTACJA. W trakcie świątecznego szaleństwa łatwo zgubić się w natłoku myśli i zadań. Medytacja to doskonały sposób na uspokojenie umysłu. Wybierz zaciszne miejsce, usiądź wygodnie i skoncentruj się na oddechu. Możesz też wypróbować krótką medytację wdzięczności: usiądź tak, jak lubisz (na macie, na poduszce, na krześle), wydłuż plecy, możesz zamknąć oczy. Pomyśl, za co jesteś wdzięczny w tym momencie. Może za bliskich, za ciepły i przytulny dom, za śnieg za oknem? Spróbuj wybrać 3 rzeczy. Medytacja wdzięczności ma na celu przesunięcie uwagi z negatywnych myśli i doświadczeń na pozytywne aspekty naszego życia, które często są pomijane w codziennym natłoku spraw. Praktyka ta może przynieść liczne korzyści, takie jak zmniejszenie stresu, poprawę nastroju i zwiększenie ogólnej satysfakcji z życia.
TECHNIKI RELAKSACYJNE. Jeśli masz więcej czasu, możesz wypróbować Trening Autogenny Schultza (czucie ciepła, ciężaru ciała, wizualizacja), Metodę Jacobsona (ćwiczenia napinające i rozluźniające określone grupy mięśniowe) lub jogę nidrę, zwaną również “świadomym śnieniem”.
RUCH. Praktyka fizyczna jogi (asany), to nie tylko zbiór skomplikowanych pozycji. Nawet krótka sesja może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Wybierz łagodne asany, takie jak “balasana” (pozycja dziecka), czy “tadasana” (pozycja góry), aby rozciągnąć ciało i odprężyć mięśnie. Pamiętaj, żeby odczekać przynajmniej 1,5-2 godziny po ostatnim posiłku. Regularna praktyka jogi poprawia postawę, elastyczność, wzmacnia mięśnie, masuje narządy wewnętrzne wspierając trawienie. Ale to nie musi być tylko joga! Zrób sobie przerwę na jakikolwiek ruch. Zabierz rodzinę na spacer lub na łyżwy.
UWAŻNOŚĆ NA INNYCH. Joga to nie tylko indywidualna praktyka, ale także sztuka dbania o relacje z innymi. Gdziekolwiek jesteś, zatrzymaj się, weź głęboki wdech i wydech, zaobserwuj, co dzieje się wokół Ciebie. Zapytaj bliskich, jak się czują i czego im potrzeba. Zaoferuj pomoc. Może wspólne nakrywanie do stołu, ubieranie choinki? Zaproś rodzinę do wspólnej praktyki jogi, by nie tylko razem odnaleźć spokój i równowagę, ale też wzmocnić więzi, poczuć swoją obecność i wsparcie.
W świątecznym wirze joga może stać się kotwicą do “tu i teraz”, bezpiecznym azylem, powrotem do wewnętrznej równowagi. Niech będzie prezentem dla Ciebie i Twoich bliskich – czasem na odnalezienie spokoju i radości. A może stanie się częścią regularnej praktyki w ramach dbania o higienę osobistą, zarówno tę fizyczną jak i psychiczną?
Jeśli chcesz otworzyć się na praktykę jogi, ale nie wiesz, jak zacząć, zapraszamy do kontaktu: rejestracja@poradniasentire.pl
Adriana Zawadzka
*homeostaza wg słownika języka polskiego PWN, to:
1. «zdolność organizmu do utrzymania względnie stałego poziomu czynników wewnętrznych pomimo zmian w otoczeniu»
2. «tendencja układów biologicznych do opierania się zmianom środowiska i trwania w stanie równowagi»
3. «stan równowagi, zwłaszcza takiej, którą cechuje samoregulacja»